از اصول اولیه در یک زندگی خوب و پایدار، اعتماد دو طرفه زن و شوهر به همدیگر است. اگر زوجین با اطمینان و اعتماد کامل با همدیگر رفتار کنند، بسیاری از مشکلات و ناهنجاریها در زنگی زناشویی از بین می رود.
البته زن و مرد باید از شروع زندگی کاری نکنند که اعتماد هم از بین برود، یکی از کارهایی که باعث بی اعتمادی می شود ، دروغ است. اگر می خواهیم که همسرمان به ما اعتماد و اطمینان کامل پیدا کند باید از گفتن دروغ حتی کوچک بپرهیزیم تا ظن و بدگمانی همسر از ما دور شود.

بدگمانی و مظنون بودن به همسر، بی جهت و  از روی وسواس پیامدهایی مخربی دارد که عبارتند از:

1) ایجاد گناه و فساد در زندگی: وقتی که ما به همسر خود با دلایلی واهی و پوچ بدبین و مضنون می شویم، خود منجربه گناه شده ایم، زیرا فکر بد در مورد افراد در جامعه از نظر اسلام کاری ناپسند است، که خداوند متعال می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ»؛ اى كسانى كه ایمان آورده­اید از بسیارى از گمان­ها بپرهیزید چرا كه بعضى از گمان­ها گناه است. (1)

2) باعث از بین رفتن کانون خانواده: ظن و گمان بد به همسر باعث می شود که اختلافات زیادی پیش بیاید و همسر هم به شما بدگمان می شود، و این امر خود باعث می شود که کم کم از شما دور شود تا جایی که نه شما به آن اطمینان دارید و نه او به شما، و در نهایت باعث جدایی می شود. البته در بعضی موارد هم این ظن و بدگمانی منجربه به قتل رساندن همسر هم شده است. در آیه­ای بدبینی و گمان نادرست را باعث هلاکت دانسته است : «وَظَنَنتُمْ ظَنَّ السَّوْءِ وَكُنتُمْ قَوْمًا بُورًا»؛ ظن و گمان بد بردید و هلاك شدید. (2)

3) مبتلا شدن به غیبت و تهمت: واضح و روشن است که سوء ظن باعث ایجاد مفاسد بسیاری می شود،وقتی زن و شوهر به هم بدبین می شوند به غیبت و تهمت نسبت به همدیگر مبتلا می شوند، که این امر احترام را از بین می برد و زوجین هر کدام خود را از دیگری برتر می دانند. سوء ظن و بدبینى به همسر دلیلی می شود بر اینکه هر شخصی که در مورد همسرمان حرفی زد زود باور کنیم و آن را قبول کنیم، در حالی که خطاب خداوند متعال به مؤمنین چنین است که مى­فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ»؛ اى افراد مؤمن اگر شخص فاسقى خبرى نزد شما بیاورد درباره آن تحقیق كنید (تا حقیقت بر شما آشكار شود)، مبادا از روى نادانى و جهل به گروهى آسیب برسانید، و از آن­چه كرده‏اید پشیمان شوید.(3)

4) ایجاد افسردگی و بیماری: از کارهای مخرب ظن بد، ایجاد کابوس و افسردگی می شود، اگر بد گمانی و ظن بد در انسان شدید و بالا رود، انسان مبتلا به بیماریهای ذهنی و فکری از قبیل پارانویا می شود، که در بعضی موارد باعث جنون افراد هم شده است.

به همین دلیل است كه باید از این­گونه القائات شیطانى دوری کرده و آن­ها را تكذیب كرد. اگر به همسرتان بدبین شدید و شک کردید، هرچه به ذهن و فکرتان آمد نگوئید، که برای شما گناه نوشته می شود. تمرین کنید که بیشتر بفهمید و کمتر قضاوت عجولانه کنید. بر خلاف کسانی که بیشتر می­گویند و قضاوت عجولانمه می کنند و کمتر می­فهمند، وهمین امر آنها را با پرحرفانگنهکار محشور می کند. تا جایی که می توانید همدیگر را توجیه کنید و مثبت اندیشی داشته باشید تا زندگی محکم و پایدار با توکل بر خدا داشته باشید. (4)

 


1) حجرات ، آیه 12

2) فتح ، آیه 12

3) حجرات ، آیه 6

4)پژوهش از محمد حسن براری

طبقه بندی: بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه قرآن،  سوالات و شبهات،  ازدواج دختران جوان، 
برچسب ها: محمد حسن براری، ظن و بدگمانی به همسرم، ظن و بدگمانی، ظن به همسرم؟، بدگمانی به همسرم؟، ظن، بدگمانی، وسواس، مظنون، مظنون به همسر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 تیر 1390 توسط عمّار