سوال: رابطه زن و شوهر در زندگی چگونه باید باشد؟

جواب:
قرآن كریم هر كدام از زن و مرد را لباس همدیگر دانسته است. "هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ" خانم ها لباس شما مردان و شما لباس آن خانم ها هستید. (سوره بقره، آیه 187)

1. لباس آبروی شخص را حفظ می كند و عیوب و نقائص شخص را می پوشاند. زن و شوهر در حفظ آبروی هم باید اهتمام جدّی داشته باشند، یعنی اگر هر کدام از آنها دارای نقصی شدن یا اشتباهی کردند باید دیگری آن را بپوشاند و کمک کند که آن عیب برطرف شود.

2. لباس زینت انسان است. با گفتار و کردار خود زینت هم بوده و روابط صمیمانه و نزدیکی داشته باشند، به طوری که در همه جا به هم افتخار کنید و از داشتن هم لذت ببرید.

3. رابطه ی انسان با لباس تنگاتنگ است و بیگانه به آن راه ندارد. پس وقتی که طرفین زندگی مشترکی را آغاز کردند باید محرم اسرار یكدیگر باشند و از ورود و دخالت دیگران به حریم خصوصی زندگیشان جلوگیری کنند.

4. لباس به تناسب فصل و زمان تغییر می یابد. مرد و زن هم باید مراعات اخلاق و رفتار طرف مقابل را بنمایند، اگر او تند شد، با تندی برخورد نکنند بلکه با خشم دیگری نرم و لطیف و نازك شوند و اگر احساس نا امیدی و یأس كرد دیگری او را امید بخشند و باید در مقابل برخورد های هم انعطاف به خرج دهند و رفتاری منطقی انجام دهند.

5. لباس انسان را از سرما و گرما حفظ می کند، زن و مرد هم باید حافظ دین، دارایی و سلامت جسم و روح یكدیگر باشند و در مواقع ضروری از همدیگر حمایت لازم و مفید کنند. بهترین لباس برای هر انسانی در پیشگاه خداوند متعال برای حفظ در گرما و سسرما و تمام مشکلات دنیوی، لباس تقوا است و چه خوب است که زن و شوهر کامل کننده همدیگر در دین خود باشند و تقوا پیشه کنند.

6. صاحب لباس همیشه برای یافتن آن، برای خود حق انتخاب قائل است و در انتخاب لباس سعی بر این دارد که بهترین و مرغوبترین جنس لباس با مارک معتبر انتخاب کند، حتی اندازه،رنگ، مدل روز بودن و ست بودن با اندامش هم برایش بسیار مهم است. در انتخاب همسر نیز این مسئله مورد توجه جدی است. زیرا که همسر لباسی ارزشمند و همیشگی است و باید همانا بهترین و مرغوبترین همسر را که اندازه انسان است انتخاب کرد که اسلام آن را هم کفو بودن می خواند.

به بیان قرآن لباس بودن مرد و زن دو طرفه است ( هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ ) بنابراین، نمی توان گفت که یک طرف باید لباسی مناسب برای دیگری باشد بلکه در امور بسیاری رابطه مرد و زن حداقل برابر و مساوی است، و باید این امر دو طرفه باشد تا موفقیت لازم بدست آید. 


1.وبلاگ زنان/zanan.mihanblog.com
2.سایت دکتر آقا مرتضی تهرانی

طبقه بندی: سخن آزاد،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه قرآن،  سوالات و شبهات، 
برچسب ها: رابطه زن و شوهر در زندگی چگونه باید باشد؟، رابطه زن و شوهر در زندگی، رابطه زن و شوهر، رابطه زن، رابطه، رابطه زن و شوهر چگونه باید باشد؟، هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ، خانم ها لباس شما مردان و شما لباس آن خانم ها هستید، لباس زینت انسان، لباس آبروی شخص،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 21 خرداد 1390 توسط عمّار