آیا زن در اموال خود اختیار دارد؟ آیا اجازه شوهر در اموال زن لازم نیست؟

زن بعد از ازدواج، در اداره، تنظیم و تصرف اموال سابق یا دارایی های که پس از دوران زناشویی بدست می آورد، استقلال کامل و تام دارد و هرگونه که بخواهد می تواند از آن اموال استفاده کند و به اجازه شوهر نیازی ندارد.

سرپرستی شوهر و ریاست او بر خانواده، دلیلی بر اختیار و سرپرستی بر اموال زوجه، برای او به وجود نمی آورد.

اصل داشتن استقلال مالی زوجین و حق اختیار و تصرف آنها بر دارایی هایشان، از اصول مسلم فقه شیعه است و هیچ تردید و اختلافی در آن وجود ندارد و از اموری ثابت شده در بین علمای شیعه می باشد. (1)

قانون مدنی هم در ماده 1118 (2) خود آن را پذیرفته است و مطابق آن:

«زن در مسائل مالی و اقتصادی، استقلال و آزادی کامل دارد و می تواند در اموال شخصی خود هر گونه دخل و تصرفی نماید; بدون آن که موافقت شوهر لازم باشد. اعم از این که آن اموال قبل از ازدواج به دست آمده باشد و یا بعد از آن » . (3)


1. ماده 1118 قانون مدنی: «زن مستقلا می تواند در دارایی خود هر تصرفی را می خواهد بکند.»
2. وبلاگ فرهنگی و مذهبی زنان/zanan.mihanblog.com
3. برگرفته شده از سایت حجه الاسلام انصاریان





طبقه بندی: سخن آزاد،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  احکام بانوان،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  سوالات و شبهات، 
برچسب ها: آیا اجازه شوهر در اموال زن لازم نیست؟، اجازه شوهر در اموال زن، آیا زن در اموال خود اختیار دارد؟، اختیار و سرپرستی بر اموال زوجه، استقلال مالی زوجین، زن در مسائل مالی و اقتصادی، اختیار زن در اموال،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 خرداد 1390 توسط عمّار