یکی از مسائلی که در اسلام روی آن تاکید بسیاری شده است صله ارحام است، یعنی رفت و آمد با خویشاوندان می باشد.
صله رحم از مواردی است که در حفظ نظام خانوادگی بسیار تاثیر فراوانی دارد، و باعث می شود که خانواده ها بیشتر در کنار هم قرار گیرند و این امر کمکی به همبستگی و مهربانی افراد جامعه با هم می کند.
صله رحم آن قدر مهم است که در روایات، قاطع رحم یعنی کسی که رفت و آمد با آشنایان را ترک می کند، را مورد لعن قرار داده است.
اگر افراد به این امر الهی تمسک جویند، مورد رحمت و مهربانی فراوان الهی قرار خواهند گرفت که این خود دلیلی بر مهم و با ارزش بودن صله رحم در جامعه می باشد.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در مورد ارتباط و پیوند میان خانواده ها، احادیثی دارند که به 5 روایت نورانی ایشان در ذیل اشاره می کنیم.

* رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سفرش کردند: به حاضر و غایب امّتم و آنانی که از اصلاب مردان و ارحام زنان تا روز قیامت به دنیا می آیند، سفارش می کنم، صله رحم کنند، اگر چه به فاصله یک سال راه باشد، زیرا صله رحم جزء دین است. (1)

* کسی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) پرسید: هدف از رسالت تو چیست؟ حضرت فرمود: هدف از رسالت من بندگی خدای یکتا، شکستن بت ها و پیوند میان ارحام است. (2)

* رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: صله رحم عمر را زیاد می کند. (3)

* پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هر کس دوست دارد مرگش به تاخیر افتد و روزی اش بیشتر شود، صله رحم کند. (4)

* نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمودند: با خویشاوندان خود ارتباط داشته باشید هرجند با یک سلام کردن باشد. (5)


1. بحارالانوار، ج72 / باب 3 /حدیث 73
2. همان، ج38/ باب 65/ حدیث 49
3. همان، ج1 / ص94
4. مستدرک الوسائل، ج3 ص38
5. اصول کافی ج2 ص 158

طبقه بندی: سخن آزاد،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه بزرگان اسلام،  زنان و اهل بیت(علیهم السلام)، 
برچسب ها: صله رحم، پیوندی الهی، پیوند میان ارحام، رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، احادیث صله رحم، قاطع رحم، صله ارحام، ارتباط با خویشاوندان، پیوند فامیلی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390 توسط عمّار