امروزه بحث حقوق زنان در جوامع غربی و اروپایی بسیار داغ است. آنها به خیال خود اول کسانی هستند که از حقوق زنان دفاع کردند.

دین مبین اسلام در 1400 سال پیش، زمانی که همه حقوق زنان را پایمال می کردند آیاتی همچون آیه زیر در باره حقوق زنان قرآن کریم آمده است:

« للرجال نصیب مما اكتسبوا و للنساء نصیب مما اكتسبن » (1) ( مردان را از آنچه کسب می کنند و به دست می آورند بهره ای است و زنان را از آنچه کسب می کنند و به دست می آورند بهره ای است.)

قرآن کریم همانگونه که مردان را بعد از کار و تلاش صاحب حق و حقوقی دانسته است، زنان را هم در کار صاحب حقی خوانده است. اسلام مدافع حقوق زنان است و هیچگاه نخواسته مانند غربی هایی که ادعای حقوق زن را می کنند، زن را بازیچه قرار دهد و حقش را پایمال نماید.

در جوامع غربی استفاده زن تنها تا زمانی است که منفعتی از نظر جنسی برساند و وقتی که این غریزه از زن دور می شود، حق و حقوق او را پایمال می کنند.

یکی از پایمال کردن حقوق زنان در جوامع غربی و اروپایی استفاده کردن از آنان به عنوان مانکن است. به ظاهر شغل بسیار خوب و پردرآمدی است اما آخر کار مهم است.(2)

"ایزابل کارو"  مانکن معروف فرانسوی، دختری زیبا و جذاب که همه تلاشش این بود که معروف‌ترین مانکن فرانسه باشد و شد. ایزابل معروف‌ترین و خوشگل‌ترین مانکن فرانسه شد.

اما حالا این عکسی که می بینید همان ایزابل است هنوز در اوج جوانی است اما روی لبه مرگ ایستاده است.

این همان ایزابل کارو است که با صورت و اندام استخوانی و پوست چروکیده و چشمانی از حدقه در آمده به دوربین نگاه می‌کند. لازم نیست خیلی دقت کنی تا غمی که در عمق نگاهش موج می‌زند تو را بهم بریزد. در همان نگاه اول همه چیز دستگیرت می‌شود.
ایزابل اجازه داد تا کمپین ضد لاغری از سرنوشت تأسف‌برانگیز و رقت‌بار او پوستری تهیه کند تا بتواند جان بقیه دختران را نجات دهد. اما کشور فرانسه نصب پوسترهای ایزابل کارو را در این کشور ممنوع کرد.

کمپین ضد لاغری با تهیه عکس و پوستر و مصاحبه از ایزابل کارو دنیا را تکان داد. اما ظاهرا در اطراف ما کسی پیدا نشد تا به این آژیرهای خطر توجه کند. تا سرنوشت ایزابل و مانکن‌هایی مثل او را برای دخترانمان بگوید.

"ایزابل می‌گوید این مصاحبه و پوستر فریادی است برای مبارزه با آنچه گردانندگان صنعت مد بر سر مانکن‌ها می‌آورند"

رسیدن به سایز 34 یكی از نكات برجسته یك مانكن در عرصه این رقابت است. دستورالعملی كه خوردن و نوشیدن را تبدیل به كابوسی برای یك مانكن می‌كند. این فشار روانی منجر به بروز بیماری بی‌اشتهایی عصبی (انورکسیا) در بسیاری از مانكن‌ها می‌شود و تاكنون چند تن از آنان را به كام مرگ فرستاده است.(3)

برای خواندن کامل مصاحبه این مانکن مشهور بر روی لینک زیر کلیک کنید

« متن مصاحبه »


1. نساء 32

2. وبلاگ زنان/zanan.mihanblog.com

3. پایگاه 598

طبقه بندی: سخن آزاد،  اخبار بانوان،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه قرآن،  سوالات و شبهات،  گالری صوت،فیلم،تصویر، 
برچسب ها: سایز 34 یكی از نكات برجسته یك مانكن، یك مانكن، سایز 34، ایزابل کارو، مانکن معروف فرانسوی، zanan، زنان، دختری زیبا و جذاب، معروف‌ترین و خوشگل‌ترین مانکن فرانسه، ایزابل معروف‌ترین و خوشگل‌ترین مانکن فرانسه، مانکن فرانسه، وبلاگ فرهنگی و مذهبی زنان، وبلاگ زنان، جوامع غربی و اروپایی، للرجال نصیب مما اكتسبوا و للنساء نصیب مما اكتسبن، حقوق زن، حق زن، زن تنها، ادعای حقوق زن، قرآن کریم، صاحب حق و حقوقی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 توسط عمّار