لحظه ها برایش دیر به پایان می رسید، چون فردا روزی بود، که بعد از سالها و تلاش فراوان؛ ردی از مادر خود پیدا کرده بود.

ساجده احسانی 30 سال سن داشت و یک دندانپزشک موفق بود. روز شنبه فرا رسید و خانم دکتر به آدرسی که گویای نشانی مادرش را نشان می داد رفت.

دل توی دلش نبود و تا مقصد مدام گریه می کرد. خانه مورد نظر را پیدا کرد، در خانه نیمه باز بود. زنگ در را زد ولی کسی جواب نداد، چند بار محکم به در کوبید، ولی باز هم کسی جواب ندا د، دیگر نمی توانست طاقت بیاورد و به داخل خانه رفت.

 

به در اتاق رسید ناگهان با پیرزنی که بر روی زمین افتاده مواجه شد، کمی ترسیده بود ولی با خونسردی، آن پیرزن را داخل ماشینش قرار داد و به بیمارستان رساند.

در بیمارستان دکترها به ساجده گفتند که برای زنده ماندن پیرزن، باید روی او عمل قلب انجام شود و خرج آن حدودا 20 میلیون تومان است.

دکتر احسانی که سالها به دنبال مادرش بو د نمی دانست که آیا این پیرزن مادر اوست یا نه؟ ناگهان نگاهش به بیلبورد بیمارستان افتاد که در آن مطلب ذیل بود:

جوانی نزد رسول خدا (ص) آمد، در دلش شوق ایمان شوق می زد و می خواست پندی بزرگ از پیامبر بگیرد. سلام کرد و گفت: « ای رسول خدا! آمده ام مرا پندی دهی» حضرت فرمود : « هیچ و هیچ چیز را شریک خدا مکن، حتی اگر تو را شکنجه کنند و در آتش بسوزانند. قلب خویش را با ایمان به خدا محکم کن و به پدر و مادرت احترام بگذار و از آنان اطاعت کن و به آنها نیکی کن. خواه زنده باشند و خواه از دنیا رفته باشند؛ حتی اگر به تو دستور دهند که باید از همه دارایی هایت بگذری. بدان که این پیروی از پدر و مادر ، از درجات ایمان به خداست. »(1)

بعد از خواندن این روایت زیبا، خانه ی کوچک خود را که با هزار بدبختی و مشقّت خریده بود، فروخت و خرج بیمارستان را برای عمل داد. ولی هنوز نمی دانست که مادرش در تخت بیماری است یا نه ؟

بعد از عمل و چند ساعتی که گذشت به او خبر دادند که پیرزن به هوش آمد، او با سرعت به بالین آن زن رفت، و نشانیهای مادرش را داد؛ ؟آن پیرزن در حالی که لبخندی می زد و اشک در چشمانش حلقه زده بود گفت: دخترم ساجده منم مادرت.

ساجده خانه ی خود را از دست داد ولی درّی با ارزش به نام مادر را پیدا کرد و آرزویش به حقیقت پیوست. و این عمل دکتر احسانی بیانگر کلام رسول خداست، که اینگونه کارها را از درجات ایمان به خدا شمردند. (2)


1.  اصول کافی ج2 ص158ح2

2.   داستان سرای آقای محمد حسن براری

طبقه بندی: سخن آزاد،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  حکایت و داستان،  زن از دیدگاه بزرگان اسلام،  زنان و اهل بیت(علیهم السلام)، 
برچسب ها: گذشتن از همه دارایی برای پیروی از پدر و مادر، گذشتن از همه دارایی، درجات ایمان به خداست، مادر، زنان، وبلاگ زنان، zanan، مادرم، ساجده، داستان، حدیث پیامبر، به دنبال مادر، قلب، ایمان به خدا، نشانه های مومن، درجات ایمان، پیروی، جوان، عشق به مادر، احترام به پدر و مادر، زن و مادر، زنان و مادران، مادر مهربان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390 توسط عمّار