توسعه دادن به زندگی خانوادگی و خوش رفتاری با اعضای خانواده یکی از ویژگی های مورد انتظار برای مومن و شیعه کامل است.

پیرو حقیقی امام صادق (علیه السلام) هیچ گاه نسبت به خانواده خود ، تنگ نظر، سخت گیر و بد رفتار نیست.

او تلاش می کند که به نحو شایسته ای با همسر و فرزندان خود معاشرت نماید و در صورت توان به رفاه و امور معیشتی خانواده گسترش دهد.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید : « اعضای خانواده ی یک مرد همانند اسیر اویند. پس هر کس که خداوند متعال نعمتی به عطا کند، باید به خانواده (زیردستان) خود گشایشی در زندگی ایجاد کند که اگر چنین نکند ممکن است این نعمت از دست او خارج شود » (1)

 

هر فردی در جامعه اسلامی، چه زن و چه مرد، اگر سرپرستی یک خانواده را بر دوش دارد، باید به وظایف خود به خوبی عمل کند، و این نعمت الهی را به درستی حفظ و نگهداری کند، تا خانواده ای خوب و صمیمی داشته باشد.

البته زن و مرد در خانواده، باید با هم به طور کامل همکاری کنند، تا خانواده هیچ گاه از هم پاشیده و جدا نشود.(2)

 


 

1. کشف الغمه ج2 ص207

2. وبلاگ زنان/zanan.mihanblog.com

 

طبقه بندی: سخن آزاد،  بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه بزرگان اسلام،  زنان و اهل بیت(علیهم السلام)، 
برچسب ها: رسیدگی به خانواده، خانواده، رسیدگی، زنان، رسیدگی به زنان، زنان در خانه، زنان در خانواده، زندگی موفق، سرپرست خانوار، سرپرستی، سرپرست خانواده، زنان سرپرست، امام صادق، zanan، خانواده ایرانی اسلامی، خانواده شیعه، زن و مرد، زن و مرد در خانواده، همسر و فرزندان، زنان ایران، وبلاگ زنان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 5 فروردین 1390 توسط عمّار