متاسفانه بعضی از افراد مشهور برای عادی سازی روابط زن و مرد در جامعه ایران اسلامی، اقدام به حرکاتی خلاف معیارها و احکام دین مبین اسلام همچون دست دادن به نامحرم تا به آغوش گرفتن نامحرم دست زده‌اند. هرچند که اینگونه حرکات در قانون ما مورد توجه قرار نمی‌گیرد و برخورد مناسب و جدی با این اعمال ضد فرهنگی نمی‌شود ولی در متون دینی ما، برای اینگونه گناهان، مجازات و کیفرهای اخروی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

1. دست دادن به نامحرم

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) درباره دست دادن به نامحرم فرمودند: «کسى که با زن نامحرمى دست دهد، در روز قیامت در حالى که به زنجیر کشیده شده است محشور مى‏شود و سپس فرمان مى‏رسد که او را راهى دوزخ سازند».[1]

و در جایی دیگر آمده است : «هر کس با زنى که به او مَحرَم نیست، دست بدهد، بدون تردید به غضب و خشم خداوند - عزّوجلّ- رو کرده و آن را براى خود خواسته است».[2]

طبق احادیث بالا کسی که به نامحرم دست می‌دهد نه تنها مجازات سختی دارد بلکه نارضایتی پروردگار را برای خود خریده است که این خود عاملی برای دوری از خدا و نزدیکی به شیطان و گناهان دیگر می‌باشد.

2- ارتباط و تماس فیزیکی با نامحرم:

ارتباط جسمی با نامحرم مصادیق گوناگونی دارد؛ مانند: دست دادن که در مورد آن صحبت کردیم-، لمس، «زنا» و ... که برخی از احادیث در مورد رابطه فیزیکی با نامحرم به این شرح است:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید: «هر که زن نامحرمی را در آغوش بگیرد، او را با شیطان به زنجیرى آتشین می‌بندند و هر دو را در آتش می‌افکنند».[3]

امام رضا (علیه السلام) فرمود: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در شب معراج گروهی از زنانی را دیدند که به عذاب دچار شده بودند. در آن شب، زنی را دیدند که صورت و بدنش را با قیچی جدا می‌کردند، و او کسی بود که خود را بر مردان [نامحرم] عرضه می کرد.[4]

از نظر اسلام دست دادن به نامحرم و لمس و ارتباط فیزیکی با نامحرم نه تنها یک گناه و مجازات اخروی دارد، بلکه فرد مورد غضب الهی و با شیطان مشهور خواهد شد.

حال جای سوال است که چرا از سوی مسئولان فرهنگی ما در مقابل این‌گونه حرکات مثل دست دادن کارگردان مشهور ایرانی و در آغوش گرفتن بازیگر زن توسط بازیگر معروف ایرانی، هیچ اقدام قابل توجهی صورت نمی‌گیرد؟

وقتی که با این‌گونه اعمال و حرکات که ضد عفاف است برخوردی نمی‌شود و این افراد مشهور باز هم با آزادی تمام کارهایشان را ادامه می‌دهند، چگونه می‌توانیم از جوانان کشورمان که الگویشان بازیگران سینما و افراد مشهور هستند انتظار داشت که احکام الهی را به خوبی اجرا کرده و عفاف را رعایت کنند؟

--------------------------------------------

پی نوشت:

[1] . «وَ مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّار»، (شیخ صدوق، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص 283، انتشارات شریف رضی، 1364ش).
[2] . «مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً تَحْرُمُ عَلَیْهِ فَقَدْ بٰاءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللّٰهِ عَزَّ وَ جَلَّ»، (شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 14، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1413ق).
[3] . «من التزم امرأة حراما قرن فی سلسلة من النّار مع الشّیطان فیقذفان فی النّار»، ( عاملی، حرّ، وسائل الشیعة، ج 20، ص 196، مؤسسه آل البیت (ع)، قم، 1409ق).
[4] . شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا (ع)، ج 2، ص 10 و 11، انتشارات جهان، 1378 ق.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 فروردین 1393 توسط عمّار