رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
(( خداوند بهشت را بر هر فحّاش بد زبان بى شرمى كه باكى ندارد چه گوید و چه شنود، حرام كرده است. )) (1)

دو هفته پیش 25 بهمن 1390 در برنامه پارک ملت  شبکه یک سیما ، حجة الاسلام شهاب مرادی ، به صحبت های رضا عطاران که در جلسه نقد فیلم «خوابم میاد» حرفهایی خلاف ادب و نزاکت عمومی جامعه و دین و فرهنگ ما زده بود، نقدی صریح انجام دادند.

رضا عطاران کارگردان فیلم «خوابم می آد» در جلسه نقد و بررسی فیلمش در برج میلاد در پاسخ به خبرنگاری، (2) مبنی بر استفاده از شوخی های رکیک که در تمام آثار وی مشاهده می شود، گفت:
 "من آدم رکیکی هستم. تغییر هم نمی کنم. از نظر من خیلی از این مواردی که شما به عنوان شوخی رکیک ازش یاد می کنید مسائلی است که در تمام زندگی شما در جریان است. هیچ کدام از این بخش ها مثل فحش دادن و مسائل جنسی، مواردی نیست که نخواهیم از آن ها صحبت کنیم. هرچند که باید بگویم نگران نباشید من متعلق به سینمای سخیف هست". 
"تا پیری،‌هرچقدر آدم بزرگتر می‌شود، متوجه می‌شود، توالت چیز بدی نیست، فحش دادن چیز بدی نیست، مسایل جنسی چیز بدی نیست و شما هم بعدا این‌ها را متوجه میشوی!" 

حجت‌الاسلام شهاب مرادی در پاسخ به عطاران به نکته ای جالب اشاره کردند و فرمودند:
 " به آن آقایی که مدافع سینمای سخیف بود عرض می‌کنم؛ ما اگر به دنبال سینمای سخیف بودیم نیازی به این همه هزینه نبود و انواع جذاب‌تر و با کیفیت‌تر آن را از هالیوود و سینمای غرب وارد می‌کردیم.  " 

این موضوع در جامعه دینی ما بسیار ناراحت کننده است که فردی در بزرگترین جشنواره فرهنگی کشور، به نام جشنواره فیلم فجر ، مورد تقدیر قرار می گیرد، که فحش دادن را امری مزموم تلقی نکرده و می گوید " فحش دادن چیز بدی نیست". 

من از آقای رضا عطاران سوالی دارم؟ اگر فحش دادن چیز بدی نیست، اگر کسی فحشی به ناموستان هم بدهد، باز هم می گویید کار بدی نیست؟
گاهی یک فیلم در یک برهه از زمان نمایش داده می شود ، تشویق می شود ، نقد می شود و پس از مدتی از یادها میرود، اما رفتار انسانها گاها در مخاطبان (دوستان، هم صنفی ها و جامعه ) باقی می ماند و تبدیل به الگو میشود و به نظرم این خطرناک است.
و ناراحت کننده تر از این که مسئولان فرهنگی هیچ جوابی در صحبت های عطاران نداده اند.

حجاب و عفاف تنها برای خانمها و پوشش بدن آنها نیست، بلکه مفهوم  حجاب و عفاف برای همه انسانها از قبیل مرد و زن است.
یکی از آن چیزهایی که همه انسانها باید آن را رعایت کنند، حجاب و عفاف در کلام و گفتار هر فردی است.
فحش دادن و استفاده از الفاظ رکیک کاری ناپسند و گناه است، و کسانی که به این کار عادت دارند، افرادی بی عفت در کلامشان می باشند.

 اگر این بی عفتی در جامعه اسلامی ما امری عادی تلقی شود و گناه محسوب نشود، دیگر کسی از بد دهانی افراد ، نسبت به خودشان در امان نیستند، و نتیجه کار چیزی جز بی حایی در جامعه و دریده شدن پرده حیا و عفت نمی شود.

« نظر چندی از مراجع اعظام در مورد فحش دادن » (3)

حضر ایت الله خامنه ای:
فحاشی جایز نیست.

حضرت آیت الله تبریزی:
فحاشی و سباب مومن حرام است.

حضرت ایت الله مکارم شیرازی :
سخنان رکیک و فحاشی شایسته مومن نیست و در بسیاری از موارد مصداق محرمات است.

حضر ایت الله فاضل لنکرانی:
اخلاق اسلامی باید در تمام موارد رعایت شود.

حضرت ایت الله سیستانی:
فحاشی و ناسزاگویی اگر به مومن باشد، جایز نیست.==================================================
1- (كافی، ج 2، ص 323، ح 3 - منتخب میزان الحكمة، ص 440)
2- خبرگزاری نسیم
3- مسائل جدید، ج1 ،ص 191
4- برگرفته شده از  وبلاگ حجاب و عفاف
طبقه بندی: مطالب دوستان،  حجاب،  احکام بانوان،  سخن آزاد، 
برچسب ها: فحش دادن چیز بدی نیست؟، شهاب مرادی، رضا عطاران، پاسخ شهاب مرای به عطاران، پاسخ حجةالاسلام مرادی به عطاران، پاسخ شهاب مرادی به رضا عطاران، برنامه پارک ملت، پارک ملت، خداوند بهشت را بر هر فحّاش بد زبان بى شرمى كه باكى ندارد چه گوید و چه شنود، حرام کرده است، نظر مراجع اعظام در مورد فحش دادن، فیلم خوابم میاد، جشنواره فجر، جشنواره فیلم فجر، zanan، زنان، وبلاگ زنان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 اسفند 1390 توسط عمّار