چگونه باید با فرزندان خود رفتار کنیم که آنها ما را به بی عدالتی و فرق گذاشتن بین هم متّهم نکنند؟

از مهمترین مسائلی که شاید باعث سرخوردگی فرزندان در خانه شود، بد رفتار کردن والدین مبنی بر اینکه بین فرزندان خود علنی فرق می گذارند.

بعضی والدین این کار خود را باعث پیشرفت فرزندان خود می دانند و می گویند که وقتی ما کودکی را مثلا به خاطر درس خوبش مورد توجه بیشتری قرار می دهیم، باعث می شود که فرزند دیگر، به خود بیاید و بهتر درس بخواند.

امّا این مسئله نه تنها در علم روانشناسی یک مطلب کاملا غلطی است بلکه در اسلام هم با این فرق گذاشتنها مخالف است و تعبیر به بی عدالتی می کند.

پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله) می فرماید:« اعدلو بین اولادکم کما تحبون ان یعدلوا بینکم» (1)
(بین فرزندان خود به عدالت رفتار نمایید همان طور که دوست دارید دیگران با شما به عدالت رفتار کنند)

برای رو شن شدن این مطلب و حدیث مهم، داستانی بسیار پند آموز را در ذیل می آوریم:
زنی با دو فرزند کوچک خود وارد خانه یکی از همسران رسول خدا(صلّی الله علیه و آله) شد. همسر پیامبر(صلّی الله علیه و آله) سه دانه خرما به زن داد، مادر بچه ها به هر یک از آنها یک دانه خرما داد و خرمای دیگر را نصف کرد و به هر یک نیمی از آن را داد.
وقتی پیغمبر اکرم(صلّی الله علیه و آله) به منزل آمد، همسرشان جریان را برای حضرت تعریف کرد. پیامبر(صلّی الله علیه و آله) فرمود: آیا از عمل آن زن تعجب کردی؟ خداوند متعال به سبب مساوات و عدالتش او را به بهشت می برد. (2)


1. بحارالانوار ج23 ص113
2. احمد دهقان، روایتها و حکایتها، ص73

طبقه بندی: بانوان نمونه،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  حکایت و داستان،  سوالات و شبهات، 
برچسب ها: عدالت والدین نسبت به فرزندان، عدالت، والدین و فرزندان، عدالت والدین، چگونه باید با فرزندان خود رفتار کنیم که آنها ما را به بی عدالتی و فرق گذاشتن بین هم متّهم نکنند؟، اعدلو بین اولادکم کما تحبون ان یعدلوا بینکم، به عدالت رفتار نمایید، داستان، حکایت تاریخی، داستانی از پیامبر(ص)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 دی 1390 توسط عمّار