یکی از مهمترین چیزهایی که اسلام بر روی آن خیلی تاکید دارد و سفارش کرده است شیر مادر است؛ مثل روایتی از پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) که می فرماید:
« لَیسَ لِلصَّبِیِّ لَبَنٌ خَیرٌ مِن لَبَنِ اُمِّهِ » ( برای طفل، هیچ شیری بهتر از شیر مادر نیست) (1)

در اینجا چند سوال مطرح می شود که چرا این قدر شیر مادر برای فرزند مهم است؟
مگر اگر کسی فرزندش را با شیر گاو یا شیر خشک و امثال آن بزرگ کند ایرادی دارد؟
باید توجه داشت که هر چیزی را که خدای متعال و دین مبین اسلام به آن امر فرموده است، بی حکمت و بی دلیل نبوده است.

یکی از دلایلی که مادر باید شیر خودش را برای رشد و نمو فرزندش به او بدهد این است که شیر مادر از هر شیری برای فرزند مقوی تر و سالم تر است و این امر در تمام تحقیقات دانشمندان دنیا ثابت شده و علمی می باشد و امیرالمونین علی (علیه السلام) می فرماید:
« ما مِن لَبَنٍ یَرضَعُ بهِ الصَّبِیُّ أعظَمُ بَرَكَةً عَلَیهِ مِن لَبَنِ اُمِّهِ »
(هیچ شیری برای تغذیه كودك از شیر مادرش با بركت‏تر نیست) (2)
و این برکت را می توان شامل کم هزینه بودن ، فراوانی  شیر برای کودک، و طبیعی و خالی از هر نوع مواد مصنوعی و شیمیایی تعبیر کرد.

مادر با شیر دادن، نه تنها غذای جسم فرزندش را تامین می کند ، بلکه غذای روحش را هم تامین خواهد کرد. وقتی که مادر با عشق و علاقه، کودک خود را به سینه پر از عواطف خود می چسباند، تا شیر بخورد،با این کار، مهربانی و دوستی را به فرزند خود منتقل خواهد کرد.کودک به هنگام مکیدن پستان صدای قلب مادر را می شنود و آرامش نسبی می یابد. پس باید جوانان در ازدواجشان زنی با خرد و با اخلاق را انتخواب کنند تا فرزندانی صالح و خوب برایشان به دنیا آورند و تربیت کنند.(3)
وقتی که مادر شیر خودش را به فرزندش می دهد، اگر با وضو این کار را انجام دهد، مطمئنا در بالا بردن شخصیت فرزندش تاثیر بسزایی دارد.

شیر مادر یک نعمت خدادای است که تنها مخصوص کودک می باشد، و خداوند متعال نعمتی را که خلق کرده، دارای فواید بسیاری بوده، و مفیدترین تغذیه برای کودک است، زیرا خداوند خالق انسان است و از هرکسی بهتر می داند که چه چیزی نیاز بشر می باشد.

آن قدر شیر مادر برای فرزند مهم است که خدای متعال در قرآن سفارش می کند که حتما مادران فرزندان خود را دو سال تمام شیر دهند و دلیل این کار را هم در ادامه آیه اینگونه مطرح می کند که دوران شیرخوارگی در طی دو سال کامل می شود،(4) واین به این معنی است که تمام چیزهایی که برای رشد یک انسان کامل باید باشد در خوردن دوسال کامل از شیر مادر می باشد و اگر قرار است شخصیت کودک (چه از نظر جسمس و جه از نظر روحی) شکل درستی به خود بگیرد باید در دادن شیر مادر به آن توجه کرد.

و در آخر اینکه شیر مادر حق هر فرزندی است و اگر مادری بی دلیل شیر دیگری را جاگزین شیر خود کند، هم به خدش جفا کرده و هم به به فرزندش ظلم بزرگی کرده است.


1. مستدرک الوسائل ج15 ص156
2. کافی ج6 ص 40
3. « اُنظُروا مَن یَرضَعُ أولادَكُم فَإنَّ الوَلَدَ یَشِبُّ عَلَیهِ» (بنگرید كه چه كسی فرزندانتان را شیر می‏دهد ؛ زیرا فرزند بر صفات و سرشت او می‏تَنَد) وسائل الشیعه ج21 ص467
4. بقره /233

طبقه بندی: بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  زن از دیدگاه قرآن،  سوالات و شبهات،  زن از دیدگاه بزرگان اسلام،  زنان و اهل بیت(علیهم السلام)، 
برچسب ها: اهمیت شیر مادر از منظر اسلام، اهمیت شیر مادر، شیر مادر، شیر مادر از منظر اسلام، اهمیت شیر، شیر، لَیسَ لِلصَّبِیِّ لَبَنٌ خَیرٌ مِن لَبَنِ اُمِّهِ، هیچ شیری بهتر از شیر مادر نیست، مقوی ترین شیر برای کودک، بنگرید كه چه كسی فرزندانتان را شیر می‏دهد، دوسال کامل از شیر مادر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 13 آبان 1390 توسط عمّار