سالروز ازدواج امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها السلام) را به تمام دختران و زنان ایران تبریک می گوییم.

در سال (2 ه ق) آقا و سرور ما خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله)، امیرالمومنین (علیه السلام) را به سیده نساء عالمیان فاطمه زهرا بتول عذراء (علیها السلام) تزویج فرمود. (1)

امام صادق (علیه السلام) فرمود: « اگر خداوند متعال امیرالمومنین (علیه السلام) را خلق نمی کرد، در تمام زمین انسانی که کفو و شایسته همسری با حضرت فاطمه (علیها السلام) باشد یافت نمی شد» (2)

این سخن امام صادق (علیه السلام) غیر از اینکه مقام و منزلت علی (علیه السلام) و فاطمه زهرا(علیها السلام) را بیان می کند، درسی برای تمام کسانی است که می خواهند ازدواج کنند و به دنبال همسر خوب و مناسب هستند.

یکی از شرایط مهم برای تشکیل یک خانواده خوب، هم کفوی مرد و زن می باشد و این امر آنقدر مهم است که قرآن کریم هم در مورد آن می فرماید: « وَ الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبینَ » (زنان پاک لایق مردان پاکند ) (3)

کفو بودن یعنی شبیه بودن واین به معنای این است که زوجین غیر از اینکه در ظاهر همتای یکدیگرند در باطن، که همان دینداری و عقیده است باید آینه هم باشند. علی و فاطمه کفو هم بودند؛ هردوی آنها مقام عصمت داشتند و در دین داری آینه ای به تمام معنا برای هم بودند.

البته این امر دلیلی برای سختگیری و  شرایط  عجیب و غریب برای انتخاب همسر نباید باشد، بلکه منظور این است که هیچ گاه در هیچ شرایطی نباید خدا را فراموش کرد و به خاطر  زیبایی شخص، دست از دین خودمان برداریم، به فرض اینکه او عقاید الهی ما را دوست ندارد، مثلا پسر به دختر می گوید اگر می خواهی با من ازدواج کنی باید حجاب نداشته باشی و نما ز نخوانی.


1. بحار الانوار ج43 ص 37 / تتمة المنتهی ص137 / بشارة المصطفی ص 267
2. امالی شیخ طوسی ج1 ص29 و42 
3. سوره نور آیه 26

طبقه بندی: بانوان نمونه،  دختر ایرانی،  زن در اسلام،  زنان و خانواده،  زنان و اجتماع،  حکایت و داستان،  مناسبتهای ویژه،  زن از دیدگاه قرآن،  ازدواج دختران جوان،  زنان و اهل بیت(علیهم السلام)، 
برچسب ها: به مناسبت سالروز ازدواج امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها السلام)، سالروز ازدواج امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها السلام)، ازدواج امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها السلام)، حضرت فاطمه(علیها السلام)، کفو بودن، در تمام زمین انسانی که کفو و شایسته همسری با حضرت فاطمه (علیها السلام) باشد یافت نمی شد، امیرالمومنین (علیه السلام)، ازدواج حضرت علی(ع)، ازدواج حضرت زهرا(س)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 7 آبان 1390 توسط عمّار